Ako pripraviť grafiku pre tlač, potlač, výšivku a gravír

Ak ste si už reklamné predmety vybrali, pre ich branding (potlač, výšivka, gravír, …) potrebujeme od Vás podklady pre výrobu reklamných predmetov. Správne podklady sú kľúčové pre profesionálne pôsobiacu kampaň. Nechcete predsa aby vyrobene reklamné predmety mali vaše logo rozmazané, alebo v nesprávnych farbách. Týchto pár tipov nám pomôže k dokonalému profesionálnemu brandingu vašich preklamných predmetov.

Vektorová grafika

Ak žiadame vektorovú grafiku, máme na mysli grafiku v krivkách. Takéto podklady sú vytvorené vo vektorových programoch (najčastejšie Adobe Illustrator, Corel Draw).

Vhodné formáty vektorovej grafiky

Export vektorovej grafiky na zaslanie má koncovku: *CDR, *AI, *PDF, *EPS
Takto pripravené podklady potrebujeme, ak chcete potlačiť, vyšívať alebo gravírovať reklamné predmety a textil logom, alebo textom.
Textová grafika – je potrebné, aby bol text prevedený do kriviek. Pokiaľ tak nie je, typ písma sa môže zmeniť a prepísať na iný.

Nevhodné formáty vektorovej grafiky

– ak žiadame vektorový formát, nevhodnými formátmi sú formáty bitmapové: *TIF, *JPG, *GIF, *BMP, *PNG
Pre väčšinu tlačových technológií, ďalej nie sú vhodnými ani:
– obrázky vo formáte *.doc (MS Word)
– bitmapa v nízkom rozlíšení (*.gif, jpg, bmp…)
– obrázok stiahnutý z web stránky s nízkym rozlíšením (*.gif, jpg, bmp…)

Ak nemáte k dispozícií vektorovú grafiku vo vhodnom formáte

Ak nemáte k dispozícií vektorovú grafiku v krivkách a máte len grafiku v „nevhodnom formáte“, je nutné grafiku pripraviť do kriviek – zvektorizovať. Vektorizácia je spoplatnená služba a jej cena sa odvíja od náročnosti podkladov. Radi Vám vektorizáciu naceníme.

Farebné prevedenie vektorovej grafiky

Logo spoločnosti – dizajn manuál loga obsahuje presnú špecifikáciu zloženia farieb použitých v logotype podľa vzorkovnice farieb Pantone, príp. CMYK. Pri potlači je potrebné uviesť číslo Pantone, alebo zloženie CMYK-u. Takéto farebné zloženia nám pomôžu vyrobiť reklamné predmety s vašou presnou farebnou špecifikáciou.

Bitmapová grafika

Grafika v bitmape sú obrázky najčastejśie pripravované v programe (Photoshop, Gimp, …) a ich približovaním je možné vidieť raster – jemné rozmazanie. Aby bola grafika ostrá a krásne farebná, odporúčame ju pripraviť nasledovne:

Obrázky – grafiku v bitmape, vhodnú pre tlačové technológie ofset a digitálnu tlač (veľkoformátová tlač, potlač tričiek, …) je potrebné zasielať:
– bitmapa, rozlíšenie: grafika min. 300dpi
– farebnosť: CMYK (nie RGB!)
Formáty na zasielanie grafiky v bitmape majú po exporte koncovku
*TIF, *JPG, *GIF, *EPS, *PDF,

Výnimka: V prípade ak pripravujete grafiku na tričko, je možné použiť aj *PNG s priehľadným pozadím vo farebnosti RGB.

V prípade, že s prípravou grafiky potrebujete pomôcť alebo poradiť, som vám osobne k dispozícii svojimi viac ako 25-ročnými skúsenosťami v tomto obore.

Emília Madajová
0903 759 095
reklama@noexist.eu 
Nitra